Sportovní basketbalové hřiště Cyrila Boudy pro veřejnost
Rozpočet
800 000 Kč
Autor
Jan Mochtak
Popis
Basketbal je v Prostějově velmi populárním sportem. Sídliště Hloučela doposud nabízí jen část zrekonstruovaných hracích hřišť pro veřejnost, ale ani na jednom z nich nejsou umístěny basketbalové koše se souvisejícím potřebným zázemím. V nabídce veřejných sportovišť „západní části města“ chybí prostor, který by cílil na tuto dlouhodobou poptávku dětí, mladých i dospělých. Aktuálně je k dispozici jeden koš na veřejném hřišti Cyrila Boudy 25. Bohužel stav samotného hřiště, včetně kvality povrchu, nesplňuje základní požadovaná kritéria pro hraní basketbalu. A to jak z hlediska hráčského komfortu, tak ani bezpečnosti betonového hřiště, které je plné různých asfaltových „záplat“ a děr. Ve výsledku si tak nejen „nezahrajete“, ale pokud špatně doskočíte na nerovný a děravý povrch, je velká pravděpodobnost, že to podvrtnutím odnese váš kotník či koleno.
Projektový návrh směřuje k vybudování hřiště vybaveného prioritně basketbalovým zázemím se zajištěním těchto parametrů:
- V ideálním případě hrací plocha hřiště nabízející vyznačený rozměr herní plochy pro basketbal s parametry 28 m x 15 m (případně 26 m x 14 m). Samozřejně dané souvisí s stavebními možnostmi/limity (umístění veřejného osvětlení určující šíři hřiště).
- Ve variantě na délku jsou nabízeny dva protilehlé koše ve stanovené oficiální výšce 3,05 m (výška obroučky) s venkovní deskou velikosti 180 x 105 cm (viz nákres základního návrhu).
- Na šířku jsou nabízeny dva protilehlé koše pro minibasketbal (děti do 12 let) ve výšce 2,6 m (výška obroučky) s venkovní deskou velikosti 180 x 105 cm (viz nákres základního návrhu).
- Zvolený povrch venkovního hřiště je vhodný z hlediska hry, nabízí nižší hlučnost s ohledem na okolní zástavbu, a především i větší „trvanlivost“ než dosavadní betonové hřiště se svými prasklinami a „ostrůvky trávy“ rostoucí uprostřed betonové plochy.
- Hřiště je chráněno pletivem (alespoň částečně v aktuálním rozsahu), aby byly chráněny děti, ale například i v těsné blízkosti parkující vozy.
- Za obvodem hřiště jsou k dispozici lavice pro sezení, odpočinek či úschovu oblečení pro hru.
- V blízkosti hřiště je stojan na kola a odpadkový koš.
- Území hřiště a přilehlá plocha (parcelní číslo 6037/7) je v rámci katastrálního vymezení určeno pro sportovní vyžití a rekreaci (viz příloha).
- Hřiště nenabízí primárně zázemí pro fotbal, volejbal či nohejbal (brankové konstrukce apod.). Tyto sporty lze realizovat v blízkém okolí (do 5 minut pěšky) na již rekonstruovaných hřištích (Cyrila Boudy, Jana Zrzavého, A. Slavíčka, areál hřiště ZŠ Melantrichova).
Využitelnost vybudovaného hřiště – cílové skupiny:
- široká veřejnost – děti, mladí a dospělí,
- sportovní oddíly a kluby města Prostějov při jednorázových trénincích či herních ukázkách dětí, mladých i dospělých s cílem zatraktivnění basketbalu a vůbec sportu jako takového,
- využití místními školskými zařízeními – ZŠ a MŠ Melantrichova.
Veřejný přínos
Přínosy pro obyvatele města a veřejný prostor:
- účelná rekonstrukce dlouhodobě nevyhovujícího herního prostoru a příslušného okolí s cílem posílení veřejně dostupného zázemí pro sport a volný čas občanů města,
- zajištění kvalitního veřejně přístupného herního prostoru pro basketbal v „západní části města“ v těsné blízkosti velkého sídliště i nově budované bytové zástavby,
- zvýšení příležitostí dětí, mladých a dospělých pro aktivní trávení volného času,
- příležitost prezentace sportovních oddílů basketbalu ve veřejném prostoru pro zisk nových členů i fanoušků tohoto sportu v Prostějově (chlapců i dívek),
- zajištění základního prostoru pro jinak „nízkonákladový“ rekreační sport,
- odpovídající parametry veřejného hřiště umožňující realizaci amatérského sportovního zázemí (turnaje ve streetballu),
- rozšíření spektra možností ve výuce tělesné výuky v nedaleké ZŠ Melantrichova a dalších vzdělávacích či volnočasových institucí města Prostějova.
Soulad se Zásadami
NE - na přípravu a realizaci hřiště budou vyšší náklady než je stanovený finanční limit.