Realizátor
Statutární město Prostějov
Rozpočet
469 359 Kč
Termín
červenec 2024
Financování
rozpočet města - participativní rozpočet
Priority
Společnost a volnočasové aktivity
Popis
Námět na opravu kamenné lavice a kovových roštů u pomníku manželů Vojáčkových na Vojáčkově nám. před budovou divadla v druhém ročníku participativního rozpočtu předložila paní Jana Maršálková. Pomník z roku 1910 včetně kamenné lavice je kulturní památkou, která je památkově chráněna od roku 1958.
Předkladatelka navrhla provedení opravy kamenné lavice kolem pomníku manželů Vojáčkových - odstranění lišejníků a znečištění kamene, případně opravu defektů kamene. Délka oblouku lavice z Hořického pískovce je cca 15 m. Dále opravu propadlých a zkřivených železných roštů kolem pomníku a kolem lípy.
Oprava tohoto pomníku doplnila a završila rozsáhlou opravu Národního domu z let 2018 a 2019, přispěla k důstojnému připomenutí a propagaci této národní kulturní památky a k důstojnému připomenutí manželů Vojáčkových, jako mimořádných mecenášů města Prostějova.
Poslední březnová rada města v roce 2023 schválila všechny projekty 2. ročníku participativního ročníku, které postoupily do hlasování včetně tohoto projektu.
V měsíci dubnu 2023 probíhaly úvodní schůzky s předkladateli projektů, na ni došlo k upřesnění projektu a především postupu. Při jednání s předkladatelkou projektu za účasti OSÚMM a zástupce odd. památkové péče Odboru územního plánování a památkové péče (dále OÚPPP) bylo konstatováno, že na všechny práce včetně očisty pomníku musí být zpracován restaurátorský záměr a samotnou realizaci prací může provádět pouze oprávněná osoba (restaurátor s licencí Ministerstva kultury ČR) na základě příslušného souhlasu orgánu státní památkové péče.
Proto byl osloven restaurátor MgA. Martin Parobek, který má zkušenosti s renovací obdobných památek, na zpracování cenové nabídky na restaurátorský záměr opravy lavice a kovových roštů. Cenová nabídka na zpracování restaurátorských záměrů byla ve výši 21 780 Kč s DPH. Součástí restaurátorských záměrů byl také ceníkový rozpočet na vlastní opravu pomníku.
Pro možnost objednání bylo nutné předložit do rady města ROZOP na převod těchto potřebných finančních prostředků z rezervy určené pro PaRo na konkrétní projekt. Dne 27. 6. 2023 bylo v radě města schváleno rozpočtové opatření na vyčlenění těchto finančních prostředků. Termín zpracování záměrů – říjen 2023.
Záměry byly v říjnu 2023 odevzdány a Odbor správy a údržby majetku města zažádal Odbor územního plánování a památkové péče o vydání Závazného stanoviska. To bylo vydáno v prosinci 2023.
Rok 2024:
Následně v lednu 2024 byla provedena poptávka u restaurátorů na předložení cenové nabídky - odborníka na kovové prvky a dále na kameníka. Realizace opravy probíhala od února do konce července 2024.
Opravu kovových roštů provedl pan Oldřich Bartošek za částku 155 122 Kč a opravu kamenné lavice realizoval pan BcA. Daniel Daubner za částku 314 237 Kč. V dubnu 2024 byly rošty již opraveny. Oprava lavice byla prováděna průběžně a koncem července dokončena. Pan Daubner vyhotovil závěrečnou dokumentaci k restaurování kamenné lavice.
Informace ze závěrečné zprávy:
Pomník včetně lavic byl kompletně restaurován v roce 2005, kdy byl demontován, zhotovený nový základ a dílo zpět osazeno. Povrch pískovce byl lokálně značně zvětralý a drolivý, především zadní strana lavic a na bočních stěnách, které předělují lavice. Kamenná část byla zašpiněna prachovými depozity. Na povrchu kamene byla usazena mikroflóra, řasy, mechy a v menší míře lišejníky. Odumřelé řasy zbarvovaly lokálně povrch kamene do tmava. Na kameni se nacházela četná povrchová mechanická poškození způsobená kořenovým systémem mechů a lokálně tmavá místa tvořená uhlíkatými depozity. Díky silným povětrnostním vlivům a vymývání deštěm docházelo na povrchu pískovce k vydrolování měkčích vrstev sedimentů.
Na povrchu kamene byla řada mechanických poškození, hrany byly otlučeny, některé tmely dožité nebo chyběly, spárování mezi jednotlivými bloky lavicemi bylo uvolněné nebo popraskané.
Cílem restaurování byla rehabilitace kamenných lavic spočívající v uvedení díla do původního stavu. Restaurování díla se provádělo na místě. Dílo bylo v minulosti rozebráno a znova osazeno. Nebyla nutná demontáž.
Čištění kamene bylo provedeno v několika etapách. Nejprve bylo provedeno mechanické odstranění prachových depozitů měkkými silonovými kartáči a skalpely. V další části byla použita tlaková voda s regulovaným mírným tlakem, aby nedošlo k poškození materiálu. Tímto způsobem byly sejmuty nečistoty, spadové depozity, vrstvy mikroflóry, řasy i lišejníky. Pro odstranění silných vrstev řas byly použity špachtle.
Při čištění povrchu kamene byla zohledněna místa poškozená korozí a místa s narušenou povrchovou korozí. Drolící se povrch kamene se před čištěním předzpevnil.
Pro stanovení účinného způsobu odstranění a zeslabení tmavých sádrovcových krust byly provedeny zkoušky s použitím naměkčovací pasty a to ve dvou vrstvách.
Následovalo vymytí tlakovou vodou s nízkým regulovaným tlakem na soudržné části architektury bez zjevné povrchové nebo hloubkové koroze.
V případě pevných, tvrdých, neprodyšných sádrovcových krust bylo k jejich zeslabení použito skalpelů, kamenických špachtlí. Následovalo lokální opatrné mechanické začištění pomocí brusných kamenů a kamenických dlátek.
Zpevnění kamene bylo provedeno prostředkem na organokřemičité bázi. Lokálně se nanášel opakovaně až do nasycení pórů kamene.
Na umrtvení bioflóry usazené v pórech kamene se použil biocidní prostředek Sanal. (Naředěný v poměru 1:10 s vodou). Staré tmely a spáry (90%) byly mechanicky odstraněny a nahrazeny novými.
Chybějící místa na povrchu kamene (kromě drobných oděrků, které jsou součástí přirozené patiny) se doplnila umělým kamenem na minerální bázi. Vzhledem k extrémnímu počasí, kdy byly přes den obrovská horka přesahující 30 stupňů, byl použit tmel na minerální bázi z Románského cementu a písku v poměru 1:1. Tmel se probarvil ve hmotě tak, aby byla zachována barevnost a struktura původního kamene. Rozsah tmelení byl v souladu s požadavky státní památkové péče. Některé doplněné tmely byly zpevněny pomocí nerezových armatur.
Drobná vydrolená místa na povrchu kamene, plochy, které byly v horních částech a na bocích zbroušené vodními srážkami, byly ve větší míře ponechány bez tmelení. Uzavřely se pouze větší defekty tak, aby se v nich nezdržovala voda.
Kontrasty tmavých a světlých ploch se lokálně barevně sjednotily s původní barevností kamene barevnou lazurní retuší. Byl použit pigment na minerálním základu, rozpuštěný v lihu.
Lokálně byly tmavé plochy na kameni sjednoceny lazurní retuší. Na závěr se provedl hydrofobní postřik na ochranu proti pronikání vody do kamene.
Restaurování vedla snaha o maximální zachování původní autentické hmoty a historického formálního zpracování s odstraněním příčin poškozování kamene, zajištěním a konzervací kamene s dlouhodobější ochranou hmoty památky.
Idea
listopad 2022
podání projektů v rámci participativního rozpočtu 2022
Schválení projektu
březen 2023
rada schválila projekt k realizaci
Projednání v radě - vyčlenění finančních prostředků
červen 2023
vyčlenění prostředků na restaurátorské záměry
Zpracování záměrů
říjen 2023
Závazné stanovisko orgánu památkové péče
prosinec 2023
Poptávka po dodavateli oprav
leden 2024
Vyčlenění finančních prostředků na realizaci oprav
leden 2024
rada města konaná dne 30.1. 2024 schválila finanční prostředky
Realizace oprav
únor - červenec 2024