Dopravní terminál Újezd včetně parkovacího domu
Realizátor
Statutární město Prostějov
Rozpočet
190 000 000 Kč
Termín
listopad 2025
Financování
Rozpočet města a dotace
Priority
Mobilita
Popis
Jedná se o významnou investiční akci města, která je součástí připravované strategie ITI Olomoucké aglomerace pro nadcházející programové období.
V březnu 2021 byla dokončena studie Dopravního terminálu Újezd. Jedná se o prostorové dopravně inženýrského řešení výstavby terminálu autobusové dopravy s přístavbou víceúrovňového parkovacího objektu. Součástí řešení je návrh přestavby souvisejícího území za účelem maximalizace počtu parkovacích kapacit a zkvalitnění vazeb pěší a cyklistické dopravy v řešené lokalitě. V návrhu je počítáno i s úpravou stávající jednosměrné větve okružní křižovatky na ulici Sádky. Návrh upravuje celkovou koncepci prostoru kolem stávající administrativní budovy a autobusových zastávek „Prostějov, Újezd“. Z důvodu nedostatečné kapacity stávající autobusové zastávky byl ve směru na Žešov navržen nový dopravní terminál. V rámci terminálu je navrženo i zázemí a zastřešení autobusových nástupišť.
Zpracovatel studie RSE Project s.r.o.
Výstupy ze studie byly prezentovány v květnu radě města, které byl předložen návrh na pokračování zpracováním dalších stupňů PD.
V červnu 2021 se konalo výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace pro společné územní a stavební řízení a dokumentace pro provedení stavby, byla vybrána společnost ALFAPROJEKT OLOMOUC, a.s. s nabízenou cenou ve výši 3 859 900 Kč. Náklady na zpracování této PD jsou: pro rok 2021 - 2 020 700 Kč za PD pro společné povolení a pro rok 2022 - 1 839 200 Kč za inženýrskou činnost, vizualizaci a PD pro provádění stavby. Po dokončení projekčních prací byla podána žádost o společné povolení, které bylo v prosinci 2022 vydáno na terminál a na další stavební objekty. Parkovací dům také získal stavební povolení, zatím není vydáno s nabytím právní moci (polovina července 2023).
Náklady na nový terminál včetně úpravy veřejných prostranství, parkovacích ploch, chodníků, dopravního napojení, komunikací, cyklostezky, veřejného osvětlení a zeleně jsou odhadnuty na cca 90 mil. Kč. Samotný parkovací dům pro 132 aut by měl stát cca 100 mil. Kč.
Na terminál Újezd bude zažádáno o dotaci v rámci individuální výzvy IROP a na parkovací dům prostřednictvím ITI OA. Od července 2023 se připravují podklady pro žádost o dotaci - studie proveditelnosti, dopravně-inženýrská analýza, rozdělení rozpočtu na uznatelné a neuznatelné náklady.
Výběrové řízení na dodavatele stavby může být vypsáno až po podání žádosti o dotaci.
Podrobnější informace o projektu:
Především jde o stavbu zastřešeného dopravního terminálu autobusové dopravy v ulici Újezd se souvisejícím vícepodlažním parkovacím domem pro osobní vozidla. Součástí stavby je řešení širšího veřejného prostranství s důrazem na vytvoření co největší kapacity parkovacích míst na terénu s odpovídajícím architektonickým řešením parteru, který bude osázen kvalitní zelení, vybaven městským mobiliářem a dětským hřištěm. Stávající funkce v území budou zachovány.
Původní urbanistická struktura města je v tomto prostoru narušena. Z tohoto důvodu je nezbytné revitalizovat veřejný prostor, do kterého budou vloženy potřebné funkce. Především vytvořit plnohodnotný dopravní terminál pro kapacitní autobusovou dopravu a podstatně navýšit kapacitu parkovacích míst v přijatelné docházkové vzdálenosti od jádra města.
Část parkovacích míst je možné umístit do vícepodlažního objektu, který je vhodné umístit na zaniklou uliční čáru. Stávající zeleň, která bude muset novému řešení ustoupit, bude potřeba nahradit novou výsadbou vyšší kvality. Návrh je třeba koordinovat se stávající technickou infrastrukturou a navržené stavby opatřit odpovídající strukturou novou.
Převážná většina stromů i keřů, které se nacházejí v rámci zahuštěných výsadeb před budovou policie je nekvalitních a do budoucna neperspektivních. Jedná se především o borovice černé a dále javory mléče. Listnaté stromy podél hlavních komunikací (pokud se nenacházejí bezprostředně v místech nového záměru) jsou všechny potvrzeny na svém stanovišti. Jedná se většinou o starší, dlouhověké dřeviny, které již byly často ošetřeny, aby se prodloužila jejich doba růstu nebo naopak o nově vysazené stromy v období dynamického růstu. Keřové patro tvoří směs ne příliš kvalitních listnatých i jehličnatých keřů – i zde dojde k jejich odstranění, protože se nacházejí na místě budoucí stavby. Pokryvné výsadby pod alejovými stromy podél hlavních komunikací zůstanou většinou zachovány, v případě změny trasy chodníku budou doplněny rostlinami stejného druhu.
Úprava veřejných prostranství spočívá ve výměně stávajících technicky nekvalitních a prašných zpevněných ploch za vsakovací a materiálově kvalitní povrchy s odvodem vody a následným vsakem přímo v místě. Veřejná prostranství budou doplněna o parkové úpravy doplněné o keřové a trvalkové výsadby s důrazem na posílení pobytové a rekreační funkce. Druhová skladba veřejné zeleně byla volena s ohledem na budoucí expozici území, růstový potenciál a estetické hodnoty. Samotný objekt parkovacího domu je doplněný o extenzivní zelenou střechu a popínavou zeleň. Dešťové vody s veškeré nově budovaných objektů a rekonstruovaných ploch budou vsakovány v lokalitě.
Napojení na dopravní infrastrukturu:
Stavba je napojena na stávající uliční síť v prostoru ulic Újezd a Sádky. Dojde k novému řešení části uličního prostoru ul. Újezd. Bude zde vytvořen zastřešený záliv 2 zastávek autobusů v opačném směru. V prostoru vedle vjezdu na parkoviště obchodního centra Lidl bude vytvořen nový přechod pro chodce. Kruhový objezd na Petrském náměstí bude částečně upraven pro obousměrné dopravní připojení ulice Sádky. Stávající dvě napojovací místa dopravního okruhu ve vnitrobloku zůstanou zachována (pozice budou upraveny).
Stavba bude obsahovat kromě nového dopravního řešení území autobusový terminál se zastřešením, parkovací dům a další parkovací plochy, úpravy komunikací, chodníků, smíšené stezky pro chodce a cyklisty, odvodnění zpevněných ploch, veřejné osvětlení, přeložky sítí, sadové úpravy a mobiliář včetně dětského hřiště. Pro zajištění bezpečnosti cestujících je předpokládáno vybudování kamerového systému.
Autobusový terminál:
V místě stávající západní zastávky Prostějov, Újezd je navržen nový autobusový terminál se třemi nástupišti. U dvou nástupišť je počítáno se zastavením dvou autobusů. Celková kapacita terminálu je 5 autobusů.
Součástí dopravního terminálu bude instalace vhodného mobiliáře v podobě laviček, odpadkových košů nebo informační tabule s informacemi o odjezdech a příjezdech jednotlivých linek. Na východní straně ulice Újezd se nachází výstupní zastávka, kde bude možnost zastavení dvou autobusů.
Zastřešení dopravního terminálu:
Je volena obdobná kvalitní forma, která je již v Prostějově realizována na Floriánském náměstí. Osobám čekajícím na autobusové spojení budou sloužit lehké ocelové přístřešky vybavené informačním systémem a lavičkami. Přístřešky budou mít plné prosklené zadní stěny, aby vznikly průhledy do ploch se zelení.
Parkovací dům a parkovací plochy:
Parkovací dům je tvořen železobetonovou monolitickou konstrukcí s ocelovým opláštěním. Vstupy do objektu jsou orientovány jednak k dopravnímu terminálu a jednak do ulice Sádky.
Podélný tvar objektu bude navazovat na autobusový terminál, celkové půdorysné rozměry objektu jsou 70m x 32,75m. Objekt je navržen jako dvoupodlažní (čtyři tzv. „poloviční patra“), kdy jednotlivá patra jsou vůči sobě posunuta vždy o 1,5m. Parkovací dům je napojen ze západní strany na pojízdnou komunikaci, ze severu a jihu pak na pěší chodníky.
Parkovací dům bude vybaven sociálním zázemím pro uživatele a také pro blízký autobusový terminál, místností pro úklid a odstavení uklízecích strojů, technická místnost elektro. V domě budou situována parkovací místa pro vozidla s alternativním pohonem.
Z šíře komunikace a délky parkovacích stání vychází minimální světlá šířka jednoho polopatra, a to 15,9m. Horizontální komunikace budou rozděleny na dva pruhy, chodci se v rámci pater budou pohybovat po komunikaci. V úrovni 1. NP je navržen sociální uzel, který tvoří WC.
Počet parkovacích stání v domě – 132, z toho pro imobilní 6 PS, pro osoby doprovázející dětský kočárek 2 PS, dobíjecí místa pro elektromobily 4 PS, LPG/CNG 31 PS.
Parkovací dům je navržen pro nonstop režim, nepředpokládá se omezená provozní doba. Sledování obsazenosti parkovacího domu bude zobrazeno na informačním panelu u vjezdu.
Na severní straně ulice Sádky jsou navrženy podélná parkovací stání v počtu 11 ks, z toho 1 pro imobilního občana. Podélná stání jsou navržena z důvodu zajištění bezpečnosti a rychlého vjezdu a výjezdu vozidel Policie ČR. Proto je zde také v této části snížena rychlost na 30 km/h.
Ve vnitrobloku je uvažováno celkem 89 parkovacích míst, z toho 5 stání pro vozidla imobilních řidičů. 3 stání jsou podélná, 86 kolmá.
Celkový počet parkovacích míst v území bude 232 po realizaci záměru.
Ulice Sádky je stavebně upravena, v levé části dochází k zúžení vozovky z 6,5m na 6 m.
Náklady na parkovací dům jsou dle PD ve výši 118,7 mil. Kč s DPH.
Úprava větve okružní křižovatky:
Pro lepší dopravní obslužnost parkovacího domu je v počítáno s dvousměrnou větví okružní křižovatky na Petrském náměstí. Křižovatku bude stavebně upravena pro obousměrné dopravní připojení ulice Sádky. Rozšíření bude provedeno na obou stranách stávající větve a zároveň dojde k mírné úpravě trasy. Je nutné upravit stávající přechod pro chodce včetně nového ochranného ostrůvku.
Smíšená stezka pro chodce a cyklisty:
Místo zrušené CS podél ulice Sádky je navržena smíšená stezka pro chodce a cyklisty s odděleným provozem. Nově navržená stezka vede přibližně ve stejné trase jako původní CS.
Chodníky:
Pěší tahy jsou napojeny na stávající pěší komunikace a ke stávajícím budovám jsou vedeny novými chodníky od ulice Újezd a od ulice Sádky. Místo pro přecházení – u prodejny LIDL je na ul. Újezd vytvořeno místo pro přecházení včetně nového ochranného ostrůvku.
Odvodnění zpevněných ploch:
Areál výstavby je odvodněn oddílnou kanalizací. Je navržena likvidace dešťových vod odtékajících z části zpevněných ploch odvodněných odtokovými objekty (vpusti, žlaby) a ze střechy parkovacího objektu. Odvodnění ploch autobusové zastávky a ploch přiléhajících k zastávce je odvodněno nově navrženou dešťovou kanalizací napojenou na vsakovací objekt 1.
Navržená kanalizace odvádí dešťové vody z ploch, ze kterých dešťové vody nyní neřízeně odtékají volně na terén nebo do stávající veřejné kanalizace. Realizací stavby se minimalizuje nátok dešťových vod do veřejné kanalizace. Do ní bude pouze odtékat případný havarijní přeliv z kanalizační šachty na odtoku z vsakovacího objektu 1.
Veřejné osvětlení:
Stávající osvětlení ulice Újezd bude v místě budování dopravního terminálu demontováno. Nahrazeno bude novými bezpaticovými stožáry 8m s obloukovým výložníkem 1,5 m, na které budou přeložena stávající sodíková svítidla Atos 100W pro jednotné osvětlení komunikace.
Kompletně bude demontováno také stávající osvětlení obslužné komunikace okolo objektu Policie ČR. V tomto prostoru bude instalováno osvětlení nové, které bude na sadových stožárech 5m. Osvětlení bude provedeno LED svítidly.
Další rekonstruovanou částí bude osvětlení ulice Sádky. Zde budou demontovány 3 stávající stožáry od ulice Komenského. V celé délce ulice Sádky bude pak instalováno osvětlení nové, které bude na výložníkových bezpaticových stožárech 8m s výložníkem 1m. Na sloupech budou osazena LED svítidla.
Poslední rekonstruovanou částí bude místo napojení ulice Sádky na okružní křižovatku u benzinové stanice. Zde bude demontován jeden stožár okružní křižovatky. Stožár bude nahrazen stožárem novým, na který bude přeloženo stávající sodíkové svítidlo Atos. Demontován bude i stávající stožár osvětlení přechodu pro chodce do ulice Sádky. V místě pak bude vybudován nový přechod, který bude osvětlen ze dvou stožárů, na kterých budou svítidla typu Zebra.
Kamerový systém:
Je předpokládáno vybudování kamerového systému v úseku autobusového terminálu pro zajištění bezpečnosti cestujících s napojením a dohledem městské policie.
Přeložky sítí:
Přeložky NN – mimo prostor výstavby parkovacího domu bude vedení NN přeloženo.
Přeložky sdělovacích kabelů – rovněž stávající vedení slaboproudých rozvodů bude přeloženo mimo parkovací dům.
Sadové úpravy:
Zeleň je zde pojata jako významný prvek veřejných prostranství a klade si za cíl vytvořit příjemné prostředí.
Základní kostru tvoří autochtonní dlouhověké dřeviny – lípy, javory, jasany a nová varieta platanu. Výše uvedené stromy budou doplněny dřevinami s přísně kulovitou korunou nebo s uzavřeným úzce sloupovitým růstem. Tuto základní kostru budou především v jarních a podzimních měsících oživovat atraktivně kvetoucí a zbarvující dřeviny. Tyto stromy mají většinou malou výšku a menší průměr koruny (vhodné i do stísněných prostor). Jedná se především o okrasné sakury, višně a atraktivní kvetoucí magnólie.
Živé ploty jsou navrženy v rámci celého areálu, většinou jako doprovod chodníků pro pěší, na ohraničení parkovacích stání nebo ploch zeleně nebo pro odclonění plotů po obvodu lokality. Ve většině případů se bude jednat o živé ploty nižší, volně rostoucí, tvořené tavolníky, nízkou zlaticí, nízkými šeříky nebo kvetoucími panašovanými nižšími vajgéliemi nebo trojpuky. Plošné keřové výsadby jsou navrženy u parkovišť, na rozcestí chodníčků nebo na místech, kde by se špatně trávník udržoval. Všude zde budou vysázeny rostliny nízké, pokryvné – skalníky, mochny nízké kvetoucí tavolníky a odolné nízké růže, stále zelené bíle panašované brsleny, levandule a nízké červené vajgélie.
Za přístřešky u autobusové zastávky jsou situovány záhony čtvercového půdorysu, které by měly být v pravidelném rastru osázeny barevnými nižšími keři (v návrhu je použit dřišťál).
Nová budova parkovacího domu bude do budoucna obrostlá popínavými dřevinami – např. opadavý přísavník v kombinaci se stále zeleným břečťanem.
Mobiliář:
V severní části řešeného území je navrženo dětské hřiště s herními a sportovními prvky pro děti předškolního věku.
Spolu s vybudováním nových pěších komunikací, zelených ploch a dětského hřiště bude třeba na vybraná místa umístit městský mobiliář sestávající se z laviček a odpadkových košů.
Navrženy jsou lavičky s ocelovou konstrukcí a se sedákem a opěradlem z dřevěných lamel. Do přístřešků autobusových zastávek budou také situovány lavičky ale centrální noze. Poblíž laviček a podél chodníků budou umístěny odpadkové koše se stříškou.
V červenci 2022 byla podána žádost na odbor dopravy o vydání stavebního povolení na objekt dopravního terminálu a v lednu 2023 bylo vydáno s nabytím právní moci. Povolení na parkovací dům bylo vydáno stavebním úřadem.
V rozpočtu města Prostějova na rok 2023 je vyčleněno 15 mil. Kč.
V říjnu 2023 rada města schválila podání žádosti o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027 Multimodální a osobní doprava. Celkové náklady dopravního terminálu byly aktualizovány na 117, 965 mil. Kč včetně DPH, z toho způsobilé náklady činí 73, 134 mil. Kč, předpokládaná výše dotace činí 61,6 mil. Kč. V květnu 2024 bylo vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 61 560 986 Kč.
Rok 2024:
V rozpočtu města na rok 2024 je vyčleněna částka ve výši 50 mil. Kč. V jarních měsících 2024 se připravovala žádost o dotaci na Parkovací dům prostřednictvím ITI OA a rada města konaná dne 4.6.2024 odsouhlasila podání žádosti o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu 2021 - 2027 na parkovací dům na Újezdě. Dotace mohou činit až 85% z celkových způsobilých nákladů, tj. výše dotace může činit až 64,407 mil. Kč. Žádost byla podána dne 2.7.2024. Plánovaná realizace se bude odvíjet od rozhodnutí získání dotací. Administraci veřejné zakázky "Újezd - parkovací dům" bude realizovat externí společnost MT Legal s.r.o., advokátní kancelář (stejně jako terminál).
Za užívání parkovacích míst bude vybírán poplatek ve výši 20Kč/hod., při maximální výši poplatku za celodenní užívání bude 60 Kč a provozovatelem systému parkování bude Městská policie Prostějov.
V červnu 2024 bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby Dopravního terminálu - květnová rada města schválila zahájení zadávacího řízení na stavební práce Dopravní terminál Újezd. Zadávací řízení administrovala externí společnost MT Legal s.r.o., advokátní kancelář.
Předpokládaná hodnota zakázky byla ve výši 117,9 mil. Kč. Plánované dokončení díla je na stavební část do 31.7.2025 a pro zeleň 30.10.2025.
Nejvýhodnější nabídku předložila společnost SKANSKA a.s. s cenou 87 943 869 Kč bez DPH. Předpoklad zahájení stavby je konec října 2024. Smlouva byla uzavřena v první dekádě října.
V červenci 2024 byla podána žádost o dotaci na parkovací dům.
Idea
Leden 2021
Výběrové řízení na studii dopravního terminálu
Příprava
Únor – duben 2021
Zpracování studie
Prezentace výsledků studie
Květen 2021
Představena v radě města
Výběrové řízení na zpracovatele PD
Červen 2021
Zpracování projektové dokumentace
Srpen 2021 – duben 2022
Vydání stavebního povolení
leden 2023
Vydáno na terminál s nabytím právní moci a na parkovací dům také
Výběrové řízení na dodavatele stavby dopravního terminálu
červen - červenec 2024
zajišťuje externí společnost
Realizace stavby dopravního terminálu
říjen 2024 - 2025
do konce října 2025
Kolaudace stavby dopravního terminálu
2025
Výběrové řízení na dodavatele stavby parkovacího domu
Realizace výstavby parkovacího domu
listopad 2024 - prosinec 2025
předpoklad
Kolaudace stavby parkovacího domu
2026???